Texty skupiny Letohrádok

Tu sú niektoré texty skupiny Letohrádok
Texty zatiaľ nie sú zoradené podľa žiadneho kľúča. Autorom všetkých textov je IvanSucha
  1. Vráť ten čas
  2. Vráť sa
  3. Letohrádok
  4. Spev cikád
  5. V osídlach(O ľadovcoch)
  6. Eroplán
  7. Na povrázkoch



Hlavná stránka




O textoch:








Vráť ten čas

Jedna z prvých piesní skupiny. Hudba vznikla v lete 1992 na základe Julového hardrockového gitarového rifu a Ivanového hysterického hlasového prejavu. Pôvodná improvizovaná nahrávka bola nazvaná podľa gramaticky nezmyselných anglických veršov "Told me now". Text bol napísaný asi o rok neskôr, použitím foneticky blízkych slovenských slovných spojení ("I met your mamma" -> "Najväčšia rana", "I wanna snipe I let you down" -> "...a ešte snáď jedno leto nám dá" a pod.). Je reakciou na odchod dvoch priateľov k náboženskej sekte, hlásajúcej blížiaci sa príchod apokalypsy.

Vráť ten čas Hlavná stránka Na začiatok







Vráť sa

Pieseň vznikla v záhradnom domčeku Martinovych starých rodičov na území Bratislavy. Hudobne je postavená na výraznej basgitarovej linke, ktorá je účelne obohatená o nápadité gitarové vyhrávky. Vznikla pravdepodobne v roku 1994 a text bol napísaný okamžite. V skladbe punkového rázu cítiť vplyvy skupín Joy Division, Nirvana a Piecka AE. Krátky patetický text hovorí o neželanom rozchode na konci leta. Je to ten typ skladby, akými sa začínajú koncerty.

Vráť sa Hlavná stránka Na začiatok







Letohrádok

Kontroverzný pohľad na súrodeneckú lásku. Nevinne začínajúci text o detských túžbach sa postupne mení na šokujúcu výpoveď o vášnivej láske medzi bratom a jeho mladšou sestrou. Pieseň pochádza z asi najtvorivejšieho obdobia skupiny - roky 1994 až 95. V tomto prípade bol text napísaný skôr ako hudba. Skladba je riešená netradične aj po hudobnej stránke. Tvrdý skreslený zvuk basovej gitary hrajúcej plné akordy je v kontraste s jemnou melodikou rifu. Gitarová hypnotizujúca konštrukcia je postupne vystavaná z jednotlivých tónov do strhujúceho akordového tremola. Ivanov spev tu pôsobí trochu monotónne, ale to len dokresľuje celkovú hypnotickú bláznivosť piesne. Pôvodný názov skladby bol "Smútok na konci leta", ovplyvnený krátkym filmom režiséra a hudobníka Samuela Ivašku "Beh na konci leta". Členovia skupiny považovali Letohrádok za svoju najlepšiu kompozíciu, čo sa prejavilo v zmene názvu skupiny z pôvodného "Bum Bum". Ivan nedávno vyhlásil, že pre chúlostivosť textu sa už asi neodváži prezentovať skladbu na verejnosti. Ale ako sám tvrdí, zmena textu neprichádza do úvahy.

Letohrádok Hlavná stránka Na začiatok







Spev cikád

Pomalá, monotónna, ale zato fascinujúca pieseň z neskoršieho obdobia skupiny. Skladba je postavená na navzájom sa dopĺňajúcej a prelínajúcej gitare s basgitarou. Autor sa v texte snaží pranierovať neveru, ľahostajnost a bezohľadnosť v partnerskom vzťahu. Surrealistický, len naznačený príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí si radšej zvolia dobrovoľnú smrť ako život vo svete plnom nenávisti, je akýmsi nešikovným návratom k romantizmu. Asi jediná skladba, kde skupina použila aj iné nástroje ako gitary: dve flauty a dvojo huslí.

Spev cikád Hlavná stránka Na začiatok







V osídlach

Posledná dokončená spoločná skladba bratov Jula a Ivana. Nikdy nebola hraná v plnej zostave skupiny. Základný rif skladby vznikol spontánne a vyznačuje sa nezvyčajným poltónovým intervalom. Napísanie tohoto textu trvalo Ivanovi skoro dva roky a nikdy s ním nebol spokojný. Avšak pieseň sa stretla s priaznivým hodnotením medzi priateľmi skupiny (Ivan s nadšením ďakuje najmä Soni). Text bol postavený na dvoch styčných bodoch. Dvojveršie, ktoré nakoniec nebolo v plnom znení použité:
"Neprichádza do úvahy zámena,
je to iba obyčajné miesto bez mena"
popisuje krásu a podstatu všedných vecí a "ľadovce" pominuteľnosť mocných. Celý text zobrazuje paralelu medzi vodou v jej rôznych formách a človekom v rôznych citových rozpoloženiach a životných fázach. V závere skladby zaznieva ekologický a exaktistický motív:
"Kým sa nebo zamodrí,
kým si opäť najde nutné
a postačujúce dôvody"
Skladba nemá doteraz ustálený názov. Pôvodne to bol "Polárny deň", pri nahrávaní bol používaný pracovný názov "V osídlach" a kamaráti ju volajú "O ľadovcoch", alebo len "Ľadovce". Kto má lepší návrh, mailto: letohradok@szm.sk

V osídlach(O ľadovcoch) Hlavná stránka Na začiatok







Eroplán

Skladba sa zatiaľ nedočkala použiteľnej nahrávky. Nemala dokonca ani ucelenú koncepciu a jednoznačné aranžmá, ale i napriek tomu si zaslúži, aby o nej bolo povedaných pár slov. Pieseň vznikla asi v roku 1993. Pôvodne čisto basgitarový podklad hraný vo vysokých polohách bol doplnený o Julovu brilantnú gitarovú školu. Zasnený, smutný text o nesplniteľnosti detských túžob je ovplyvnený piesňou "Mamínko, kup mi koníčka" (ak ju niekto pozná, mailto:letohradok@szm.sk). Kompozícia Eroplán pôsobí trochu infantilne, až gýčovo, ale vládne v nej ťažko opísateľné napätie, typické pre Letohrádok v období rokov 93-95. Tiež nie je zrejmé, či je skrátenie slova Aeroplán na Eroplán v spisovnej Slovenčine prípustné. But it doesn't matter, does it?

Eroplán Hlavná stránka Na začiatok







Na povrázkoch

Pieseň pochádza asi z roku 1994. Hudobný základ tvorí basgitarový podklad v G-mol, ktorý sa strieda s harmonicky bohatým refrénom, trochu pripomínajúcim hudbu skupiny The WHO z raného obdobia. Nie príliš jasný text, akoby vytrhnutý z kontextu, hovorí o úteku z psychiatrickej liečebne. Striedanie druhej a tretej osoby malo dokresľovať zmätenosť a stratu identity. Pôvodne sa sklaba volala "S Rozarkou", podľa rovnomennej knihy Vincenta Šikulu o vzťahu medzi bratom a mentálne zaostalou sestrou. Ivan mal svojho času naivnú predstavu vytvoriť dlhšie tematicky prepojené hudobné dielo(rockovú operu s názvom "Letohrádok: Smútok na konci leta"), pričom "Na povrázkoch" mala byť úvodná skladba.

Na povrázkoch Hlavná stránka Na začiatok